Krzem pierwiastek życia.
Krzem to jeden z najważniejszych pierwiastków potrzebnych do życia. Nadal jest jednak mocno niedoceniany i kojarzony głównie z wpływem na skórę, włosy i paznokcie. Stanowi podstawowy składnik każdej komórki i wywiera istotny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie.
Powinien być obecny w pożywieniu jednak współczesna produkcja żywności skutecznie ogranicza jego występowanie. Jego niedobory prowadzą niestety do wielu problemów zdrowotnych. Chcąc je zniwelować lub ograniczyć powinniśmy się wspomóc sprawdzonymi na rynku preparatami Krzemu Organicznego Si-G5™.
Występowanie krzemu organicznego
Naturalny kwas ortokrzemowy powinien być zawarty w pożywieniu i zapewniać dzienne zapotrzebowanie na krzem wynoszące od 30 do 50 mg. Niestety przy obecnym modelu żywienia osiągnięcie takiego spożycia jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza jeśli opieramy się na ogólnie dostępnych produktach. Jednym z najbogatszych źródeł krzemu są płatki owsiane oraz przede wszystkim owoce i warzywa. To na tym powinniśmy się skupić próbując uzupełnić krzem. Dobrym źródłem krzemu są oczywiście zioła takie jak np. skrzyp, pokrzywa, podbiał czy rdest ptasi, którymi możemy się wspierać. Najbogatszym źródłem krzemu występującym naturalnie w przyrodzie jest jednak kwarc, z którego wytwarzany jest Krzem Organiczny Si-G5™. Jest to idealna alternatywa dla osób chcących dodatkowo dostarczyć krzem z innego źródła.
Biologiczne znaczenie krzemu doskonale opisują Karol Węglarzy i Małgorzata Bereza.
Krzem a glin (aluminium)
Podstawową rolą krzemu jest poprawa jakości komunikacji międzykomórkowej w organizmie. Zapewnia prawidłowy przepływ informacji pomiędzy mózgiem a ciałem, poszczególnymi jego układami oraz wszystkimi komórkami. Jest to zasługą m.in. tego, że jako jedyny minerał chroni układ nerwowy przed działaniem szkodliwego aluminium, co zostało potwierdzone w badaniach. Dr Krzysztof Krupka w książce „Krzem. Pierwiastek życia” opublikował swoje badania zawartości krzemu we włosach Polaków. Przeprowadzono je w latach 2008-2012 na grupie 50 tysięcy osób. Okazało się, że większość naszej populacji ma niedobór tego pierwiastka. Najniższą zawartość krzemu odnotowano wśród mieszkańców województw, w których wystąpiła najwyższa zawartość aluminium. Potwierdza to, że krzem jest bardzo ważnym antagonistą tego metalu i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Krzem a problemy ze stawami
Krzem ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Zapewnia im elastyczność, sprężystość i chroni przed urazami. Dotyczy to osób z problemami narządu ruchu oraz osób uprawiających sport amatorski lub zawodowy. Przy każdym przeciążeniu chrząstek stawowych krzem działa osłonowo. Pomaga utrzymać stawy w dobrej kondycji i minimalizuje problemy związane z poruszaniem zmniejszając ból lub sztywność. Ma to związek z uczestniczeniem krzemu w procesie tworzenia się kolagenu, co zostało potwierdzone w badaniach.
Krzem a naczynia krwionośne
Krzem to również poprawa elastyczności naczyń krwionośnych, co prowadzi do zahamowania zmian miażdżycowych. Wraz z rozwojem tych zmian w ścianie aorty zmniejsza się stopniowo zawartość krzemu. Bez tego ważnego pierwiastka nie jest możliwe, aby naczynia były prawidłowo zbudowane oraz by właściwie funkcjonowały.
Krzem a kości
Krzem jest pierwiastkiem odpowiadającym za proces mineralizacji kości. Uczestnicząc w procesie wchłaniania wapnia pilnuje, żeby ten pozostał w tkance kostnej. Ma to ogromne znaczenie w profilaktyce osteoporozy co potwierdzają badania.
Krzem na włosy, skórę i paznokcie
Krzem ma również wpływ na stan kondycji skóry, włosów i paznokci. Dzięki niemu skóra jest bardziej elastyczna i szybciej usuwa wszelkie podrażnienia, zadrapania czy siniaki. Włosy są mocniejsze i mają mniejszą tendencję do wypadania. Paznokcie z kolei są bardziej twarde i zabezpieczone przed infekcjami.
Objawy niedoboru krzemu
Współczesna technologia przetwarzania roślin sprawia, że krzem jest usuwany z produktów spożywczych. Skutkiem tego jest niedobór krzemu sięgający 50 procent już w organizmach małych dzieci. Powoduje to w przyszłości, m.in. zmiany zwyrodnieniowe stawów u ludzi w bardzo młodym wieku. Krzem ma bowiem ogromne znaczenie przy procesach wzrostu i tworzeniu chrząstek, kości czy stawów.
Jego niedobór powoduje późniejszą podatność całego układu ruchu na wszelkiego rodzaju urazy. Pamiętajmy też o tym, że z wiekiem poziom krzemu maleje. Skutkiem tego jest np. osteoporoza, która rozwija się, gdy m.in. krzem dostarczany jest w ilościach niewystarczających. Zaczynają się także problemy z układem nerwowym i układem krążenia.
Cena krzemu
W Polsce mamy do wyboru wiele produktów różniących się jakością i ceną. Tylko koncentrat Krzemu Organicznego Si-G5™ spełnia wszystkie niezbędne wymogi dotyczące suplementów diety. Cena miesięcznej suplementacji to koszt 120 zł, czyli tylko 4 zł dziennie. Porcja dzienna naszego produktu zawiera 75 mg krzemu. Jest to mały koszt za wielką rolę jaką Krzem Organiczny Si-G5™ odgrywa w organizmie. Już za tak niską kwotę masz gwarancję, że kupujesz prawdziwy krzem organiczny zawierający dwa najlepiej przebadane i najlepiej wchłaniane związki krzemu.
Krzem jest pierwiastkiem, który jest cały czas badany i jeszcze nie raz odkryjemy jego zbawienne działanie na nasz organizm. Intensywnie nad tym pracuje profesor doktor Christian Daniel Assoun. Ten wybitny naukowiec całe swoje życie poświęcił badaniom nad tym pierwiastkiem. Efektem tych ponad 40 lat pracy jest właśnie Krzem Organiczny Si-G5™.
Piśmiennictwo
- Krzysztof J. Krupka, „Krzem. Pierwiastek życia”, Łódź 2019.
- Dr n. med. Krzysztof Janusz Krupka, „Minerały życia”, Łódź 2018.
- Klaus Oberbeil, „Minerały”, Warszawa 1997.
- Daniel Rose, „Woda krzemowa i szungit”, Warszawa 2015.
- Nadieżda Siemionowa, „Szkoła zdrowia”, Warszawa 2014.
- Halina Zaporowska, „Mikroelementy w żywieniu zwierząt i ludzi”, Lublin 2002.
- Wiadomości Zootechniczne, R. XLV (2007), 4: 67-70