• Detox – oczyszczanie organizmu

  Na pracę organizmu człowieka mają wpływ czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Środowiskiem zewnętrznym jest oczywiście otaczający nas świat z całym „dobrodziejstwem inwentarza”. Na niektóre bodźce zewnętrzne mamy wpływ, na niektóre mamy wpływ niewielki a na niektóre – nie mamy żadnego. Bodźce te jednak w dużym stopniu mogą powodować zmiany w środowisku wewnętrznym. Jeśli zaistniałe zmiany w środowisku wewnętrznym są w granicach fizjologicznych – nasz organizm jest w stanie zdrowia. Jeśli jednak przekraczają zakres zmian fizjologicznych, dochodzi do nieprawidłowych zmian patologicznych, powodujących dysfunkcje lub stany chorobowe.

  Homeostaza to idealny stan naszego organizmu – jest to stan polegający na zdolności żywego organizmu zachowania stałego środowiska wewnętrznego, pomimo działania wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych zakłócających równowagę czynnościową organizmu.

  Jednym z elementów pracy środowiska wewnętrznego jest oczyszczanie organizmu z efektów przemiany materii, toksyn, zanieczyszczeń środowiskowych, szkodliwych związków czy substancji, które dostały się do organizmu w świadomy bądź nieświadomy sposób.

  Detox – oczyszczanie organizmu poprawia metabolizm- czyli gromadzenie i wykorzystywanie energii zawartej w pokarmach i równoczesne prowadzenie rozpadu związków chemicznych, ich przekształcenie w związki obojętne dla organizmu i ich wydalenie. Właściwy metabolizm wpływa m.in. na wzrost energii, odciąża organy wewnętrzne odpowiedzialne za oczyszczanie ( głównie wątrobę). Dlatego tak ważnym jest pozbywanie się zanieczyszczeń z organizmu. Proces ten powinien być procesem ciągłym dlatego też tzw. kuracje oczyszczające, stosowane raz na jakiś czas nie będą wystarczające.

  Dobrym sposobem jest uzupełnianie takich kuracji właściwą , codzienną dietą , która będzie bogata w następujące składniki :

  WODA – wszystkie narządy potrzebują wody do prawidłowego funkcjonowania. Środowisko wewnętrzne organizmu człowieka stanowią płyny ustrojowe ( głównie płyn międzykomórkowy, otaczający każą komórkę oraz osocze krwi) a podstawowym składnikiem płynów ustrojowych jest woda, której całkowita objętość u dorosłego człowieka wynosi ok. 60 %. masy ciała.

  Woda filtruje nerki oraz usuwa toksyny i uboczne produkty przemiany materii. Tak więc istotnym elementem jest ilość i jakość wody, którą spożywamy. Warto zwrócić uwagę na to, że nadmiernie mineralizowana woda niekoniecznie musi mieć dobry wpływ na nasz organizm.

  Oto kilka z wielu produktów, które mają zbawienny wpływ na oczyszczanie organizmu i na ogólny stan naszego zdrowia: CYTRYNA, ZIELONA HERBATA, BURAKI, ŻURAWINA, KAPUSTA KISZONA, KASZA JAGLANA, ZIELONA PIETRUSZKA, SELER, CZOSNEK, RUKOLA a także zioła : TAMARYSZEK, MIĘTA PIEPRZOWA, SKRZYP POLNY, BRZOZA.

  Tak więc jak każda kuracja tak i oczyszczanie organizmu powinno być prowadzone w rozsądny sposób. Szanujmy swój organizm i nie róbmy eksperymentów na własną rękę, konsultujmy swoje diety i kuracje z dietetykami, lekarzami czy osobami zajmującymi się zawodowo zdrowiem.